12قانون مفید برای انتخاب صحیح دامنه

در آغاز هر پروژه از اولین مواردی که ذهن مسئولان پروژه را مشغول میکند نام و انتخاب دامنه مناسب است.در این پست 12 قانون مهم برای انتخاب دامنه مناسب را گوشزد میکنیم که در صورت رعایت کردن راه شما برای رسیدن به موفقیت هموار خواهد شد.

 

 • انتخاب 5 کلمه ی کلیدی

هنگامی که شروع میکنید به پیدا کردن دامنه 5 کلمه ی کلیدی را که در مورد سرویس ارائه شده که بهترین توضیح را میدهند در خاطر خود داشته باشید.هنگامی که کلمات کلیدی را انتخاب کردید میتوانید با اضافه کردن پیشوند یا پسوند راه خود را در انتخاب دامنه ساده کنید.به طور مثال اگر راه اندازی وبسایتی برای ارائه هاست و دامنه دارید میتوانید با بررسی کلماتی مانند : نمایندگی هاست,دامنه,میزبانی وب,خرید دامنه و … کار خود را آغاز کنید و به بررسی گزینه های موجود بپردازید.

 • انتخاب دامنه اختصاصی

داشتن وبسایتی که نام آن مشابه وبسایت دیگری است به خودی خود ایجاد مشکلات فراوانی می کند و یا حتی در شرایطی موجب نابودی وبسایت شما می شود.سعی کنید از خرید دامنه هایی که هم معنا و یا مشابه دیگر وبسایت ها هستند خودداری کنید.

 • اولیت با دامنه های دات کام ( com. )

اگر نگران مسائلی مانند برندسازی(Branding) یا مشهوریت خاص نیستید این مورد نباید برای شما ایجاد مشکل کند.هرچند برای ایجاد وبسایت خود و به فروش رساندن محصولات یا سرویس ارائه شده شما باید نگران این مورد باشید.حتی میتوانید قدم های بزرگ تری بردارید و دیگر پسوندها را نیز خریداری کرده و از طریق ریدایرکت 301 به دامنه اصلی منتقل کنید.به دست آوردن دامنه ی دات کام از بسیاری از لحاظ مهم میباشد و هم ترین آنها این است که بسیاری از مردم هنوز وقتی نام وبسایتی را میشوند تنها پسوند دات کام را مورد بررسی قرار میدهند.

 • راحتی در نوشتن

دامنه از بخش هایی است که درست نوشتن یا اشتباه نوشتن آن میتواند فرق فروش محصولات شما یا یک وبسایت دیگر باشد.دامنه ی انتخابی خود را کوتاه و ساده در هنگام تایپ کردن انتخاب کنید.همچنین سعی کنید از نام هایی استفاده کنید که به خاطر سپردن آنها ساده باشد.

 • در خاطر ماندن

به خاطر داشته باشید دامنه ی شما باید به راحتی قابل گفتن باشد و همچنین انتخاب درست دامنه باعث میشود در جستجوها براساس امکانات جدیدی که موتورهای جستجوی مانند گوگل ایجاد کرده اند نام های مشابه در نتایج جستجو نیاز نمایش داده میشوند.کسی دوست ندارد وبسایتی زیبا داشته باشد که کسی نتواند نام دامنه ی آنها را به خاطر بیاورد.

 • کوتاه کوتاه

این قانون در ارتباط کامل با 2 قانون بالا میباشد.کوتاه یعنی سادگی در تایپ کردن و به خاطر ماندن.کوتاهی آدرس اصلی باعث میشود شما بتوانید در آدرس های صفحات از کلمات بیشتری استفاده کنید که همین میتواند عامل موفقیتی در بهینه سازی وبسایت باشد.

 • ایجاد و پاسخ گویی انتظارات

زمانی که برای اولین بار کسی نام دامنه شما را میشوند باید بتواند سریعا حدس هایی در مورد محتوای ارائه شده در وبسایت بزند.مثلا دامنه هایی مانند Hotmail.com کاملا اطلاعات کاملی به ما منتقل میکنند از آنچه در انتظار ماست اما amazon.com نیاز به برندینگ دارد.

 • رعایت کپی رایت

این مورد اشتباهی است که خوشبختانه بسیار کم انجام میشود.اما این کار شما در صورتی که بدون اجازه گرفتن از مسئولان شرکت اصلی باشد میتواند صدمه ی بسیار بزرگی به وبسایت آنها وارد کند.

 • خودتان را با برند از بقیه متفاوت بسازید

برند چیز بسیار بیشتری از “نام” است به همین دلیل است که بسیاری از دامنه ها هیچ وقت موفق نیستند اما بعضی ساخته شده اند برای موفق شدن.انتخاب نام درست که معنای اختصاصی شما را در کنار لغاتی که مردم در ذهن خود دارند بدهد کمک میکند نام شما در خاطر بماند.

 • خط فاصله یا عدد ممنوع

استفاده از خط فاصله و یا اعداد در دامنه به خودی خود به خاطر سپردن دامنه را سخت میکنند و این میتواند قدمی بسیار بزرگ باشد برای یک شکست بزرگ.

 • پیرو مد نباشید

سلیقه ی مردم و انتظارات آنها همیشه در حال تغییر است اگر بخواهید همیشه با آخرین تغییرات پیش بروید کار بسیار سختی است.در روزهای ابتدایی ایجاد Web 2.0 دامنه هایی که در آنها از خط فاصله و یا عدد استفاده شده بود بسیار رایج بود اما امروزه استفاده از این روش ها قدیمی شده است و نظر همه براین است که این کار اشتباه است.

 • از سایت ها کمک بگیرید

سایت هایی مانند Domjax به شما کمک میکنند که نام های مشابه آن چیزی که مدنظر دارید را شناسایی کنید.

 • 2 کاربر این مقاله را مفید می دانند
آیا این پاسخ مفید بود؟

مقالات مرتبط

VDS چیست؟

VDS مخفف Virtual Dedicated Server و به معنی سرور مجازی اختصاصی می باشد که معمولا به سرور نیمه...

RDNS چیست؟

RDNS مخفف Reverse Domain Name System می باشد و عملی کاملا مخالف DNS انجام می دهد و وظیفه آن تبدیل...

بررسی وضعیت ثبت دامنه های IR

. وارد پنل دامنه های خود در Nic.ir شوید. 2. از منوی سمت راست برروی گزینه "دامنه های من" کلیک...

SSL چیست ؟

اگر وب سایت شما اطلاعات محرمانه ای را از بازدید كننده دریافت میكند یا دارای قسمتی است...

تفاوت VPS و VDS چیست ؟؟

سرور مجازی اختصاصی VDS چیست؟این سرور ها همان سرورهای مجازی می باشند با همان کارایی و امکانات ....